Horský penzion v Jeseníkách
Domů >> JESENÍKY - TIPY NA VÝLETY

JESENÍKY - TIPY NA VÝLETY

JESENÍKY - TIPY NA VÝLETY

 1. Praděd – nejvyšší vrcholek Jeseníků
 2. Vyhlídková věž Nová Ves
 3. Rešovské vodopády
 4. Hrad Sovinec
 5. Zřícenina Rabštejn
 6. Zlaté Hory + Biskupská kupa + Kostel Panny Marie Pomocné
 7. Rejvíz + Mechové jezírko + Lurdská jeskyně
 8. Přečerpávací přehrada Dlouhé stráně
 9. Karlova Studánka
 10. Jeseník + Priessnitzovy léčebné lázně + Rozhledna Zlatý Chlum
 11. Velké Losiny

1. Praděd – nejvyšší vrcholek Jeseníků

Praděd je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s vrcholkem 1491,3 metrů nad hladinou moře. Na samotném vrcholku se nalézá vysoká televizní věž s rozhlednou, která je v ostrém provozu již od roku 1980. Tato obdivuhodná stavba svého druhu byla navržena architektem Janem Liškou a její celková výška je 162 m, což znamená, že její špice se nalézá v největší výšce v České republice a to 1653 m n. m. Z jejího vrcholku je možné při dobrém počasí přehlédnout celý masiv Hrubého Jeseníku, Kralický Sněžník i Rychlebské Hory. Uvnitř věže pak naleznete nejvýše položenou restauraci v ČR a bufet s celoročním provozem. Pokud chcete zažít ranní rozbřesk na Pradědu, je možné se zde i ubytovat.

Za Pradědem pak naleznete chatu Švýcárna, která leží v nadmořské výšce 1304 m n. m. Původně to byla salaš a spravoval ji švýcarský bača (odtud její název). Nechal ji postavit kníže Alois II. Jozef z Lichtenštejna roku 1829. S rozvojem turistiky v 19. stol. byla salaš přestavěna na srubovou chatu, která tam stojí dodnes.

Z Karlova se na vrcholek Pradědu dostanete nejlépe po žluté nebo modré turistické značce přes horskou chatu Ovčárna, kde si můžete dát v klidu občerstvení a trochu si odpočinout. Cestou minete i mystikou opředené Petrovy kameny (1446 m n. m.). Neblaze prosluly díky čarodějnickými procesům na Jesenicku v 17. stol. a vyžádaly si spousty nevinných obětí. Celá pěší trasa z penzionu na vrchol Pradědu je dlouhá cca 20 km s převýšením 840 m.

 Souřadnice. 50°4′59″ s. š.,17°13′52″ v. d. 

 GPS: 50.0830764N, 17.2309767E 

https://hotelpradedvysilac.cz

Praděd - televizní věž Praděd


2. Vyhlídková věž Nová ves

Nová ves se nachází v jedné z nejvýše položených obcí v okrese Bruntál s nadmořskou výškou 600 - 827 m n. m. a patří do chráněné krajinné oblasti Jeseníky - území s nadprůměrně zvýšenou péči o krajinu. Nadmořská výška věže je 845 m, byla zpřístupněna 29. května 2014. Výška vyhlídkové plošiny je 27,5 m, celková výška pak 31,3 m, věží vede schodiště se 164 schody. Z věže je výhled např. na Rýmařovsko, Bruntálsko, hlavní hřeben Hrubého Jeseníku, Slezská Harta, Velký a Malý Roudný, při dobré viditelnosti Beskydy a Vysoké Tatry.

Z penzionu Aurum je to po žluté turistické značce pěšky necelých 6 km nebo autem zhruba 11 km po cestě přes Dolní Moravici.

 GPS: 49.9960964N, 17.2656519E 

http://rozhledny.webzdarma.cz/dmoravice.htm

 


3. Rešovské vodopády

Rešovské vodopády se nacházejí na říčce Huntavě v Nízkém Jeseníku, 8 km od Rýmařova a zhruba 22 km od penzionu Aurum. Rešovské vodopády na řece Huntavě (pramenící na Skalském rašeliništi) byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor. Rešovské vodopády jsou jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Říčka Huntava zde v kaňonovitém údolí vytváří kaskády a vodopády. V místech vodopádů překonává Huntava pruh tvrdší horniny. Nejvyšší stupeň je 10 metrů vysoký. Scenerie je působivá zejména při vyšším průtoku. Celé území o rozloze 6 ha je pokryto přirozenými smrkovými lesy. Nejsnadnější přístup k vodopádům na Huntavě je z vesnice Rešov, vzdálené 1 km.  Pod vodopády kdysi pracoval vodní mlýn.

 GPS: 49.8815389N, 17.2100025E  

http://www.vodopady-resov.cz

  

 


4. Hrad Sovinec

Nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál je hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad byl založen před rokem 1332. Do roku 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Takto vybudovaná opevnění hradu jsou nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války v našich zemích. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou jednotky SS, v roce 1945 vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován. Prohlídková trasa vede 1. až 5. nádvořím, dále na tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží.

Od penzionu Aurum je hrad Sovinec vzdálen zhruba 26 km.

 GPS: 49.8374533N, 17.2460503E 

akce.sovinec.cz 

  

 


5. Zřícenina Rabštejn                                                          

Přírodní rezervace Rabštejn o výměře 20 ha ve výšce 620 – 803 m n. m. je ukázkou lesa v jedlobukovém vegetačním stupni. Lesní porost je zastoupen všemi věkovými třídami, nejstarší dřeviny dosahují věku přes 200 let. Na území se nachází řada izolovaných skal dosahujících výšky 30 – 40 metrů. Skály na Rabštejně jsou největší lezeckou oblastí na severní Moravě. Skála je pevná, bohatě členěná. Horolezecká činnost je na Rabštejně povolena celoročně.

Na místě horních skal stával středověký hrad, založený na přelomu 13.–14. stol. Koncem 17. stol. byl hrad opuštěn, zachovaly se jen zbytky zdiva a dvě skalní hradby 25 a 35 m vysoké, které jsou dominantou zříceniny.  Nejvyšší místo hradní zříceniny je zpřístupněno veřejnosti.

Pěšky se k zřícenině dostanete ze sedla Skřítek (7 km, modrá značka) nebo z Bedřichova (4 km, červená značka). Výstup na vrchol těchto skalisek je zabezpečen pomocí žebříků. Je odtud krásný výhled na Hanou a Hrubý Jeseník. Skály jsou vyhledávaným místem horolezců.

Od penzionu Aurum je to cca 26 km.

 GPS: 49.9518261N, 17.1486458E  

http://www.jeseniky.net/zricenina-hradu-rabstejn

Rabštejn 


6. Zlaté Hory + Biskupská Kupa + Kostel Panny Marie Pomocné

Zlaté Hory jsou atraktivní, ale trochu zapomenutá lokalita, nacházející se v samotném cípu Olomouckého kraje. Podhorská obec leží těsně při hranici s Polskem asi 25 km od města Jeseník. Před 2. světovou válkou celá lokalita náležela k Sudetům. Po válce a repatriaci sudetských Němců zpět do Německa byly Zlaté Hory osídleny převážně českými obyvateli, kteří zde žijí dodnes.

K hlavním památkám Zlatých Hor patří Městské muzeum a Radnice. V okolí Zlatých Hor se taktéž nacházejí zříceniny středověkých hradů Edelštejn, Leuchtenštejn a Koberštejn. Ve Zlatých Horách je významná dětská léčebna Edel respiračních onemocnění s krásným areálem a přilehlým parkem s dětským hřištěm a "tělocvičnou pod širým nebem", kde se každoročně konají umělecká sympózia, jako je řezbářský mítink Zlatá Hoblina. Ve své době zde pobýval i spisovatel Franz Kafka.

Město je rovněž známé těžbou zlata, podle kterého dostalo jméno. S tím souvisí skanzen Zlatorudné mlýny, kde se pořádají mistrovství světa v rýžování zlata. Zlaté Hory jsou také významné poutní místo s kostelem Panny Marie Pomocné a křížovou cestou, která je hojně navštěvovaná poutníky z ČR. Na vrcholu Biskupské Kupy (890 m n. m.) na hranicích s Polskem se nalézá stejnojmenná rozhledna s výhledem na Zlatohorskou vrchovinu, masiv Jeseníků a na polská jezera (Otmuchovské a Nyské).

 GPS: 50.2637981N, 17.3960175E 

http://zlatehory.cz

Zlaté Hory Kostel Panny Marie Pomocné


7. Rejvíz + Mechové jezírko + Lurdská jeskyně

Nejkouzelnější perlou Jeseníků a nejvýše posazenou horskou osadou v celých Jeseníkách (772 m n. m.) je Rejvíz. Se svou specificky pohádkovou lidovou architekturou, nedalekým rašelinovým Mechovým jezírkem a nedávno objevenou Lurdskou jeskyní je Rejvíz zřejmě nejznámějším turisticky navštěvovaným místem celého regionu, kde si můžete v klidu odpočinout v nejrozsáhlejším lesním komplexu na jesenické náhorní plošině a dopřát si vytoužené pohody na čistém horském vzduchu.

V osadě Rejvíz naleznete několik vyhlášených restaurací jako Restauraci Rejvíz s dřevořezbami štamgastů na opěradlech stoliček nebo Eko-farmu Orlí Vrch, kde si velkou část potravin jako vejce, sýry, masné výrobky nebo pečivo, produkují sami. Ty zde můžete také ochutnat. Chovají zde koně, ovce, kozy, slepice, divoká a domácí prasata a dokonce i pštrosa. Zde je i jediná možnost kempováni ve stanech v širokém okolí.

 GPS: 50.2296911N, 17.3067208E 

http://rejviz.info

Rejvíz Mechové jezírko

Lurdská jeskyně


8. Přečerpávací přehrada Dlouhé Stráně

Ve výšce 1350 m n. m. se nalézá naše největší přečerpávací vodní elektrárna - Dlouhé stráně. Tato vodní elektrárna v roce 2005 zvítězila v anketě o 7 největších divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou Hrad Karlštejn nebo Pražský hrad. Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v ČR a její instalovaný výkon je 2 × 325 MW. Samotná stavba přečerpávací elektrárny začala na vrcholu masivu Mravenečníku už v roce 1978, ale do ostrého provozu byla uvedena po problémech s ochránci přírody až v roce 1996.

Celkové náklady na stavbu činily přibližně 6,5 miliardy korun, elektrárna se však zaplatila již za sedm let provozu. Je třeba mít na paměti, že Dlouhé stráně jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí v Jeseníkách, proto doporučujeme raději telefonickou rezervaci předem, pokud chcete absolvovat exkurzi do vnitřních prostor elektrárny. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně přístupná také lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty.

 GPS: 50.0713011N, 17.1567128E 

http://www.dlouhe-strane.cz


9. Jeseník + Priessnitzovy léčebné lázně+ Rozhledna Zlatý Chlum

Slezské město Jeseník je kulturní, dopravní i turistickou tepnou jesenického kraje. Leží v samotném srdci nádherných hor - Hrubého Jeseníku a je vzdálené cca 70 km od Olomouce. První historické zmínky o něm jsou již z roku 1267 a až do roku 1947 se Jeseník jmenoval Frývaldov, (z německého Freiwaldau, místo zbavené lesa). Letos tedy slaví 750 let od svého vzniku. Dnes zde žije téměř 12 tisíc stálých obyvatel. Centrem města je Radnice uprostřed náměstí a nedaleká Vodní tvrz postavená již ve 13. stol. s Vlastivědným muzeem Jesenicka a se stálou interaktivní expozicí čarodějnických procesů na Jesenicku v 17. století.

Zhruba 5 km nad samotným městem Jeseník, uprostřed hustých lesů ve výšce 620 m n. m. se nalézají nejnavštěvovanější lázně na Moravě – Priessnitzovy léčebné lázně, které založil roku 1822 legendární „vodní doktor“ a místní rodák Vincenz Priessnitz. Jeho léčba, převážně respiračních a nervových onemocnění byla založena na přísném režimu, dlouhých vycházkách a koupelích ve studené vodě (vodoléčbě), které si nejdříve odzkoušel sám na sobě, při smrtelné nemoci, kterou v mládí prodělal.

Lázně využívají příznivé klimatické podmínky místní horské krajiny a léčebnou sílu osmdesáti vodních pramenů. Ve zdejších lázních se léčilo mnoho známých osobností jako např. spisovatel N. V. Gogol nebo skladatel Franz List. V Priessnitzově rodném domě naleznete jeho muzeum a v okolí lázní pak vede naučná stezka Vincenze Priessnitze. Ta vás provede „Cestou filozofů“ lesními pěšinami po Studničním vrchu mezi léčivými vodními prameny. V areálu lázní pak můžete navštívit saunu, posilovnu, tenisové kurty, minigolf nebo světový unikát - Balneopark.

Nad městem Jeseník pak můžete navštívit nepřehlédnutelnou kamennou 26 m vysokou rozhlednu Zlatý Chlum v nadmořské výšce 875 m n. m., která zde stojí již od roku 1898 a z níž máte výhledy na Jeseník, Rychlebské Hory i Kralický Sněžník.

 GPS: 50.2293703N, 17.2046431E 

https://www.jesenik.org

Jeseník - radnice Jeseník - Vodní tvrz

 


10. Karlova Studánka 

Karlova Studánka je nejznámější lázeňská obec v Jeseníkách a se svými 226 stálými obyvateli leží v nadmořské výšce 800 m n. m. v okrese Bruntál. Proslulé lázně založil v roce 1780 nejmladší syn Marie Terezie Maxmilián II. – František. Lázně jsou známé svým jedinečných horským klimatem a výbornou minerální vodou. Jsou ideální pro léčbu onemocnění dýchacích cest.

Léčí se zde také onkologické nemoci, vysoký krevní tlak nebo onemocnění cév a doprovodné onemocnění pohybového ústrojí. Lázně Karlova Studánka poskytují kvalitní lázeňskou péči s širokou paletou regeneračních a léčebných procedur využívajících přírodní léčivé zdroje, masáže, lymfodrenáže a nové rehabilitační metody.

Na dosah je i nejvyšší hora Jeseníků - Praděd. Karlova Studánka je tedy ideálním nástupním místem na tuto vysokohorskou túru. Je zároveň výchozím bodem k nejatraktivnějším naučným stezkám Hrubého Jeseníku jako jsou trasy vedoucí do divokého kaňonu Bílé Opavy, na křižovatku horských tras Hvězdu, nebo na horskou chatu Ovčárna.

 GPS: 50.0730958N, 17.3068544E 

http://www.kstudanka.cz

Karlova Studánka 


11. Velké Losiny

Obec Velké Losiny ležící severně od města Šumperka v malebném údolí řeky Desné je jedním z nejnavštěvovanějších míst podhůří Jeseníků. Významnou dominantou obce Velké Losiny je bezesporu krásný renesanční zámek s arkádami, freskami a s grafity. Dnes jsou zde umístěny historické expozice. Mezi další významné historické dominanty patří Ruční papírna s muzeem papíru, termální lázně, farní kostel, církevní a světské stavby.

Lázně Velké Losiny se řadí k nejstarším moravským lázním. Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda. Specializují se na neurologická onemocnění dospělých i dětských pacientů, na pohybová a respirační onemocnění dětí. Při aktivním odpočinku můžete využít výborné terény pro cykloturistiku a značené turistické cesty. V zimním období je v okolí řada lyžařských vleků a běžeckých tras. Lyžařské centrum Červenohorské sedlo je vzdálené cca 10 km. Od penzionu Aurum je obec vzdálena zhruba 46 km.

 50.0319731N, 17.0405822E  

www.losiny.cz


Ubytování Jeseníky - Gold linka 2

Pokud hledáte komfortní a klidné ubytování v Jeseníkách, 
uprostřed krásné a čisté přírody, přijeďte rovnou k nám.

Rádi Vás zde ubytujeme.

Ubytování Jeseníky - Gold linka 1

Penzion AURUM - logo